poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Lasery

NIETRZYMANIE MOCZU-nie zawsze trzeba operować…
Ewolucja od inwazyjnych chirurgicznych do nieinwazyjnych zabiegów laserowych.  ( IncontiLase, IntimaLase )
Zabiegi wykonywane w Gabinecie Tulimowski & Sterlinska
Kilka faktów o Nietrzymaniu Moczu ( NTM). Według definicji WHO i ICS ( Międzynarodowe Towarzystwo Kontynencji) jest to niezależny od woli wyciek moczu przez cewką moczową, który stanowi problem higieniczny, i socjalny. WHO-NTM należy na świecie do jednego z dziesięciu najpoważniejszych problemów społeczno-zdrowotnych. Mimo, że problem dotyka przedstawicieli obu płci to znacznie częściej obserwowany jest u kobiet-dotyczy to 10-15% społeczeństwa, 50% kobiet po menopauzie, po 80rż dotyczy 60-80% kobiet. W Polsce problem może dotyczyć ponad 3 milionów osób. Objawy wysiłkowego nietrzymania moczu ( WNM) w większości przypadków występują po porodzie, ale co trzecia kobieta powyżej 18 rż zaobserwowała u siebie objawy WNM w ciągu ostatniego roku. Już od 25 roku życia organizm powoli zaczyna tracić zdolności do odtwarzania naturalnego kolagenu, co w konsekewncji powoduje powolne rozszerzanie się ścian pochwy a także pojawienie się pierwszych objawów nietrzymania moczu.Objawy powodują duży dyskomfort, depresję, alienację z życia społecznego, ograniczenie kontaktów towarzyskich. Poczucie wstydu sprawia, że większość pacjentów ukrywa objawy choroby- nawet przed lekarzem. Duża ilość pacjentek nie wie, że WNM można i powinno się leczyć- brak terapii, lub niewłaściwe leczenie powoduje pojawienie się wielu powikłań np. nawracającego zapalenia pęcherza moczowego. Niestety mimo, że bez terapii choroba postępuje to czas od pojawienia się pierwszych objawów klinicznych do rozpoczęcia leczenia sięga kilku lat. Nietrzymanie moczu w większości przypadków spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy co w konsekwencji przy śmiechu, kaszlu, wysiłku fizycznym- podnoszenie przedmiotów, uprawianie sportu np. bieganie powoduje mimowolny wyciek moczu. Główne przyczyny to: okres ciąży ( problem może dotyczyć aż 30% kobiet w ciąży ), poród, menopauza, nadwaga.Trochę opinii:
 „Jak podało Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgii Estetycznej i Plastycznej 83% wszystkich procedur kosmetycznych przeprowadzonych w 2010 roku w gabinetach chirurgów plastycznych stanowiły procedury nieinwazyjne. Podobny trend zaobserwowało Amerykańskie Stowarzyszenie Dermatologii Kosmetycznej. Co to oznacza pod względem ilości? Oznacza to , że w 2010 roku wykonano niemal 8 milonów niechirurgicznych procedur kosmmetycznych na kwotę 4.1miliarda dolarów.
„Istnieje wielkie zapotrzebowanie na procedury niechirurgiczne”-powiedział Dr Jeffrey Kenkel Prezez amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgii Estetycznej i Plastycznej.
( Los Angeles Times)
„Z powodu redukcji budżetowych w zakresie służby zdrowia, a także odszkodowań związanych z zakażeniami szpitalnymi, zapotrzebowanie na technologie, które ograniczają ryzyko infekcji w trakcie leczenia nieustennie wzrasta.” ( Medical Device and Diagnostic Industry Online).
„Liczba niechirurgicznych zabiegów wzrosła o ponad 100% w ciągu ostatniego roku”.
(The Times of India, 2012)
WYSIŁKOWEGO NIETRZYMANIA MOCZU NIE TRZEBA OPEROWAĆ-NIEINWAZYJNE  LASEROWE LECZENIE WYSIŁKOWEGO NIETRZYMANIA MOCZU.
Pojęcie IncontiLase opisuje unikalną nieinwazyjną metodę terapii wysiłkowego nietrzymania moczu przy pomocy zastosowania lasera FOTONA-Er:YAG  ( erbowo-yagowego). Wykorzystywany w terapii efekt fototermiczny zwiększa napięcie i powoduje obkurczenie na całej długości przedniej ściany pochwy/pęcherza moczowego, przedsionka pochwy oraz okolic cewki moczowej. Wskazania terapeutyczne do zabiegu to:
-wysiłkowe lub mieszane nietrzymanie moczu w stopniu łagodnym bądź umiarkowanym
-ujędrnianie okolic przedniej ściany pochwy/pęcherza moczowego i okolic cewki moczowej
-obkurczenie-ujędrnianie pochwy
-ujędrnianie warg sromowych
A także:        
-likwidacja objawów opryszczki pospolitej
-wybielanie części intymnych
-usuwanie polipów jamy macicy, szyjki macicy
-leczenie dysplazji szyjki macicy
-leczenie torbieli szyjki macicy-torbiele Nabotha
-redukcja rozstępów, resurfacing, peelingi, frakcjonowanie laserowe
Laser FOTONA  to jedyny aparat oferujący nieinwazyjną alternatywę terapii wszystkim pacjentkom,  które nie chcą się poddać inwazyjnym zabiegom chirurgicznym. Stosowanie laseroterapii nigdy nie łączy się z uczuciem bólu, dyskomfortem, nie wymaga rekonwalescencji jednocześnie poprawia satysfakcję seksualną. Metoda ta była szeroko prezentowana przez Prof. A Gaspara z Uniwersytetu w Mendozie / Argentyna /w czasie trwania XX Światowego Kongresu Ginekologii i Położnictwa / FIGO / w Rzymie 7-12 października 2012 roku.
Efekt działania lasera FOTONA polega na naturalnej reakcji organizmu zwanej remodelowaniem kolagenu. Zastosowanie laseroterapii wywołuje termiczne pobudzanie fibroblastów zarówno w strukturach podskórnych jak i w skórze, śluzówkach pochwy oraz bogatego w kolagen obszaru powięzi miednicy mniejszej. Po stymulacji w fibroblastach rozpoczyna się produkcja włókien kolagenowych, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia elastyczności tkanek, obkurczenia i remodelingu i neokolagenogenezy ścian pochwy. Zwiększenie temperatury tkanek w momencie leczenia pomaga zwiększyć przepływ krwi, jednocześnie pobudzając unerwione tkanki. W konsekwencji prowadzi to do kontrolowanego obkurczenia ścian pochwy, ujędrnienia naświetlonych tkanek dając poprawę kliniczną naq minimum 4lata,przywrócenie funkcji trzymania moczu i długoterminową satysfakcję seksulaną pacjentek.
Użycie nowoczesnych laserów Erbowo/Yagowych powoduje, że w czasie terapii dochodzi do równomiernego ogrzewania tkanek docelowych, co pozwala na efektywne leczenie, przy jednoczesnych zachowaniu wysokiego komfortu pacjenta.
Zabiegi są bezbolesne- nie wymagają znieczulenia, interwancji chirurgicznej, charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem, krótkim czasem trwania, nie wymagają specjalnych przygotowań do zabiegu, wskazna jest konsultacja ginekologiczna, aktualne badanie cytologiczne, posiew ze ścian pochwy, wymaz z kanału szyjki macicy w kierunku obecności Chlamydia, Mycoplasma,  a także badanie USG dopochwowe.
Po wypełnieniu przez lekarza współnie z pacjentką kwestionariuszy kwalifikujących / FSFI, PISQ-12, ICIQ-UI i zakwalifikowaniu do zabiegu , sam zabieg wykonywany jest w specjalistycznym gabinecie na fotelu ginekologicznym i polega na umieszczeniu w pochwie / bez konieczności znieczulania miejscowego /końcówki Lasera FOTONA podobnej do głowicy używanej w trakcie badania USG dopochwowego na czas około 30 minut. Po zakończeniu bezbolesnego zabiegu pacjentka może wrócić do codziennych czynności / brak konieczności zmiany trybu życia/, jednocześnie otrzymuje od lekarza receptę na dopochwowe preparaty estrogenowe /stosowanie przez 30 dni /. Zaleca się również około 30 dniową wstrzemięźliwość seksulaną.
Ostatnio opublikowane rezultaty ( Dr Fistonicia, Dr Riviera) wykazują po wykonanych zabiegach znaczącą poprawę kliniczną w przypadkach terapii łagodnego i umiarkowanego nietrzymania moczu. Ocena efektu terapeutycznego opierała się na subiektywnej ocenie pacjentki ( standaryzowane kwestionariusze), oraz testu Q-tip ( test patyczkowy ) pozwalającego na ocenę ruchomości cewki moczowej oraz szyji pęcherza moczowego, i PFM. U 90% z łagodnym, 76% z umiarkowanym wysiłkowym nietrzymaniem moczu wystarczyło przeprowadzić tylko jeden zabieg. U 95% wszystkich pacjentek stwierdziło efekt poprawy od 12 do 48 miesięcy po zabiegu.
Wykonany po zabiegu test Q-tip pokazał zmniejszenie się kąta cewkowo-pęcherzowego o 20 stopni, co obiektywnie pokazało (po zabiegu) poprawę ułożenia cewki moczowej i szyji pęcherza moczowego.
Wegług Dr Ivana Fistonica ( Klinika Ginekologiczna Fistonic, Zagrzeb, Chorwacja od lat zajmującego się zabiegami IncontiLase ) zabieg jest bardzo efektywny w terapii wysiłkowego nietrzymania moczu. Po przeprowadzeniu wielu zabiegów otrzymane rezultaty przerosły najśmielsze oczekiwania- a po przeprowadzeniu pierwszego zabiegu (pacjentka z umiarkowanym nietrzymaniem moczu ) większość dolegliwości ustąpiła praktycznie po wykonaniu zabiegu.     
IntimaLase- to nowatorska, nieinwazyjna terapia z użyciem lasera Er:YAG ( erbowo-yagowego) polegająca na fototermicznym zwiększeniu napięcia i obkurczeniu kanału pochwy, metoda zalecana jest u kobiet u których na skutek porodów, naturalnego starzenia się dochodzi do zwiotczenia ścian pochwy i poszerzenia jej światła. Efekt termiczny w tkankach i śluzówce pochwy powoduje remodeling kolagenu wraz z rozpoczęciem procesu neokolagenogenezy, co prowadzi do obkurczenia i ujędrnienia naświetlonych tkanek. U większości pacjentek już jeden zabieg  wystarcza do znacznego ujędrnienia kanału pochwy co poprawia jakość życia i zwiększa satysfakcję seksulaną. U niewielkiej grupy pacjentek zabieg może być powtórzony po 4 tygodniach. W opublikowanych badaniach klinicznych po analizie standaryzowanych ankiet a także obiektywnym pomiarze  siły zacisku mięśni pochwy ujędrnienie pochwy zostało osiągnięte u wszystkich pacjentek, a nieinwazyjność, szybkość, łatwość i bezpieczeństwo wykonania zabiegu przekłada się na wysoką skuteczność terapeutyczną. 

    

Brak komentarzy: